Butik KurabiyelerDoktor Kurabiyeleri

Bunun Adı Aşk Olmalı:)
Duygularımızı daha etkili bir şekilde ifade edebilmek için türlü türlü yöntemler kullanılmış tarih boyunca. Bunlar arasında en dikkat çekeni ise galiba sanat. Etkileri günümüze kadar ulaşmış ve bizden sonrada devam edecek. Mevlana’nın Mesnevisi olmasaydı İlahi aşkı asla tanımlayamazdık. Shakespeare kelimeleri bu kadar etkili kullanmasaydı bugün Romeo ve Juliet’in derin aşkını hissedemezdik. Ya da Michelangelo mermerle o kadar bütünleşmeseydi David’in cesaretini ve masumiyetini asla bilemezdik. Liste uzayıp gidebilir ama ben kendi tarzımdan bahsetmek istiyorum.
Duygularımı pasta, kurabiye ve cupkek tasarlayarak ifade ediyorum. Esin kaynağım ve kahramanlarım bazen siz bazense en olmadık şey. Tatlı aşktır ama, acısı ya içine kattığım baharatlar ya da baharat kokusunun geçmişimdeki yaşanmışlıkları. Özel ve unutulmayacak anlar için, yaşanmış, paylaşılmış veya hayal edilen dünyaların pastalarını yapıyorum. Bu yüzden hiç bir pastam diğerine benzemez. Çünkü hepsinin hikayesi ve kahramanları farklıdır. Butik pastacılık deniyor adına . Kökeni Fransızcaya “Boutique” dayanan bu kelime belli bir kitleye hitap eden kişiye özel istekler doğrultusunda pişirilen ve tasarlanan anlamına da gelebilir.
Butik pastalar hep özel anlarımıza eşlik ediyor. Pasta eşittir mutluluk denilebilir mi? Sanırım evet. Düğün, nişan, doğum günü, yeni yıl, sevgililer günü. Aralarındaki tek ortak payda ” pasta ve mutluluk”. Çünkü gecenin finali hep pastaya aittir.
Günümüzde pasta modelleri üzerinde daha çok düşünülüyor, ayrıntılar daha çok önem kazandı. Eskiden klasik bir düğün pastası yeterliyken şimdi gelinliğimizdeki bir aksesuar, gelinliğimizin kumaşı veya nikah davetiyemiz bize ilham verebiliyor. Pastanın ihtişamlı görünmesi ise ortak istekler arasında. Bu kadar özel isteğe, benzer modellerle ve tatlarla hitap etmek mümkün değil. Kimine göre güller donatılmış bir pasta çok güzel olsa da, kimisine de sembolik çöp adamlar daha sevimli geliyor. Mutlu günlerinizde pastalar hiç eksik olmasın.

Nur Vural